Aktivno državljanstvo
Aktivno državljanstvo je kompleksen pojem, ki zajema vsesplošno aktivnost državljank in državljanov na različnih področjih, pri čemer je njihovo delovanje usmerjeno v splošno družbeno korist in ne zgolj v uresničevanje osebnih interesov. Ker se aktivnega državljanstva ne moremo preprosto naučiti, ga je potrebno razvijati z izobraževanjem in usposabljanjem za učinkovitejše udejstvovanje v javnem, političnem in splošnem družbenem dogajanju.
Pomembnejši projekti
Projekt Aktivendržavljan.si (končan)
Projekt Aktivendržavljan.si je bil usmerjen v krepitev aktivnega državljanstva pri mladih, v njihovo izobraževanje in usposabljanje za učinkovitejše udejstvovanje v javnem, političnem in splošnem družbenem dogajanju. Posebna pozornost je bila namenjena mladim z manj možnostmi za enakovredno vključevanje v družbo ter dostop do virov znanja in moči. PIC je bil v projektu partner Zavodu PIP. Projekt se je izvajal med leti 2009 in 2012.
PIC je v okviru projekta izvajal brezplačno pravno svetovanje mladim do 28 let ter pripravil Poročilo o kršitvah pravic mladih s priporočili za preprečevanje in odpravo kršitev.
Poročilo o kršitvah pravic mladih s priporočili za preprečevanje in odpravo kršitev
Projekt se je izvajal v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete: “Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja”, prednostne usmeritve: “Izboljšanje kakovosti in učinkovitosti sistema izobraževanja in usposabljanja”. Financiran je bil s strani Evropskega socialnega sklada in Ministrstva za šolstvo in šport.
Več o projektu lahko preberete tukaj.
Projekt Mladi odpiramo prostor (končan)
V okviru projekta je PIC pripravil Analizo nabora instrumentov vključevanja mladih na lokalni ravni.
Analiza nabora instrumentov vključevanja mladih na lokalni ravni
Projekt YOUNG+ACTIVE+VOLUNTEER (končan)
Projekt je bil namenjen izvedbi usposabljanja študentov pravne fakultete. Program usposabljanja je zajemal teme s področja človekovih pravic, aktivnega državljanstva, tujcev, beguncev in migrantov, nasilja v družini in diskriminacije.
Projekt so finančno podprli Ameriška ambasada v Sloveniji, Evropski socialni sklad ter Ministrstvo za šolstvo in šport.