Zakaj donirati PIC? Leto 2023 v številkah.
- 776 prosilcem za mednarodno zaščito in osebam s statusom mednarodne zaščite smo nudili pravno pomoč in zastopanje v postopkih mednarodne zaščite oz. v postopkih združevanja družine. V 1044 primerih smo pomagali v okviru odziva na vojno v Ukrajini.
- Več kot 15 prošenj smo vložili za pridobitev slovenskega državljanstva za otroke brez državljanstva, ki prebivajo v Sloveniji. Do konca leta je državljanstvo pridobilo več kot 12 otrok.
- Izvajali smo zagovorništvo oseb z različnimi oblikami invalidnosti, otrok, žrtev nasilja v družini, žrtev kaznivih dejanj in drugih; svetovali smo več kot 1200 posameznikom. Prek 600 ljudi se je udeležilo naših izobraževanj za društva oseb z določeno vrsto invalidnosti.
- 4 obiske strokovnih centrov in vzgojnih oz. stanovanjskih skupin smo opravili v okviru Državnega preventivnega mehanizma skupaj s predstavniki Varuha človekovih pravic.
- Na več kot 55 dopisov in več kot 100 posameznih pravnih vprašanj smo odgovorili prek Zelene svetovalnice.
- Odzivali smo se na najpomembnejše predpise o varstvu okolja in urejanju prostora, organizirali javne posvete o Podnebnem zakonu ter med drugim pripravili več analiz in mnenj o relevantnih okoljskih vprašanjih.
- 291 posameznikom, ki so nas spraševali o različnih pravnih temah, smo svetovali v sklopu Pravne mreže za varstvo demokracije.
Naši dosežki
Pravna mreža za varstvo demokracije
Skupaj z Amnesty International Slovenija (AI), Danes je nov dan (DJND) in Zavodom za kulturo raznolikosti Open (Open) smo dosegli veliko.
1679 posmeznikom_cam smo nudili pravno pomoč.
75 krat smo vložili izredna pravna sredstva.
64 krat smo bili uspešni z zahtevami za sodno varstvo.
71 odvetniških pisarn in rpavnih strokovnjakov sodeluje z nami.
Prejeli smo nagrado državljan_ka Evrope.
Štoparski vodnik po varstvu okolja
PIC v sodelovanju s Katedro za mednarodno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani in Inštitutom za javno upravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani za študente te fakultete sodeluje pri pravni kliniki za varstvo okolja kot izvenštudijski dejavnosti, v okviru katere študentje poglabljajo teoretično ter pridobivajo praktično znanje s področja varstva okolja na aktualnih okoljskih problemih.
Zelena svetovalnica
Zelena svetovalnica je neodvisna pravna svetovalnica, namenjena dajanju pojasnil in nasvetov vsem, ki se aktivno ukvarjajo s problemi varstva okolja.
V okviru Zelene svetovalnice smo do 2023 obravnavali že več kot 700 pravnih vprašanj. Skupaj smo na PIC opravili že več kot 3170 ur brezplačnega pravnega svetovanja na področjih varstva okolja, ohranjanja narave, urejanja prostora in podnebnih sprememb.
Azil in migracije
Leta 2023 smo pravno pomoč in zastopanje v postopkih mednarodne zaščite oz. v postopkih združevanja družine nudili 776 prosilcem za mednarodno zaščito in osebam s statusom mednarodne zaščite.
V okviru odziva na vojno v Ukrajini je PIC leta 2023 nudil pomoč v 1044 primerih.
Leta 2023 smo vložili več kot 15 prošenj za pridobitev slovenskega državljanstva za otroke brez državljanstva, ki prebivajo v Sloveniji. Do konca leta je državljanstvo pridobilo več kot 12 otrok.
V okviru projekta COMP4SEE – Komplementarne poti za jugovzhodno Evropo je PIC sodeloval pri analizi in razvoju modela komplementarnih poti v Sloveniji, ki so namenjene varnemu in zakonitemu prihodu posameznikov, ki potrebujejo mednarodno zaščito v Sloveniji.
Zakaj donirati PIC? Pravno varstvo okolja.
PIC svoje delo uspešno opravlja že več kot 20 let. Smo vodilna nevladna organizacija s področja pravnega varstva okolja in poznavanja postopkov poseganja v naše okolje. Preko pravne pomoči, zagovorništva in pravnih študij želimo okrepiti vpliv nevladnih organizacij na področju varstva okolja, ohranjanja narave in urejanja prostora. Na področju okolja smo do leta 2020 opravili več kot 3170 ur brezplačnih pravnih svetovanj NVO, civilnim iniciativam ter posameznicam in posameznikom; sodelovali smo v več kot 76 postopkih priprave državnih predpisov; oddali smo več kot 49 predlogov za izboljšanje sistema varstva okolja; izvedli smo 42 izobraževanj in pripravili 32 pravnih analiz, ki so prispevale pomemben delež na področju varstva okolja v Sloveniji, svoje znanje pa smo prispevali tudi številnim drugim dogodkom, izdelkom ali projektom.
Zadnje novice
Morda še ne veste, komu boste namenili 1 % dohodnine? Namenite ga PIC!
Za človekove pravice. Za naravo in podnebje. Za pravno državo. Za solidarno družbo ... ... in še bi lahko naštevali.
Globalni dogovor o obnovi narave lahko odslej beremo tudi v slovenskem prevodu
Ministrstvo za naravne vire in prostor je objavilo slovenski prevod Svetovnega okvira za biotsko raznovrstnost Kunming-Montreal, ki je dostopen TUKAJ.
Okolje, podnebje in otrokove pravice
Okoljski pravnik s PIC – Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja Luka Štrubelj za Slovensko izobraževalno omrežje piše
Po 20 letih tudi samskim ženskam priznana pravica do svobodnega odločanja o rojstvu otrok
26. 11. 2024 se bo v Sloveniji zapisal kot pomemben mejnik v boju zoper diskriminacijo. Ustavno sodišče je namreč odločilo,
Anketa kaže na pomembno vlogo narave pri podnebnem prilagajanju
V povezavi z organizacijo nacionalnega posveta Prilagajanje podnebnim spremembam v sodelovanju z naravo, ki je bil izveden 26. 11.2024, smo
“Narava je naš največji zaveznik pri prilagajanju na podnebne spremembe” (NACIONALNI POSVET)
https://youtu.be/GcCkPlDmTVk?si=WTyy6UfblRw7XEGm Snovalci tehničnih in tehnoloških inovacij dobro vedo, kako nam olajšati in polepšati življenje. Nenehno so z nami pametni telefoni