Osebe, ki bežijo, v postopku mednarodne zaščite težko same branijo svoje pravice in pravne interese. Ker menimo, da je zagotovitev brezplačne pravne pomoči v postopku nujna za zagotovitev uravnoteženosti razmerja moči med prosilcem na eni ter državo na drugi strani, od leta 2008 nudimo brezplačno pravno svetovanje in zastopanje prosilcev za mednarodno zaščito. Od leta 2020 naprej tovrstno pomoč nudimo v okviru projekta UNHCR – Svetovanje in zastopanje prosilcev za mednarodno zaščito.
V okviru projekta prosilce informiramo o poteku postopka mednarodne zaščite, jih zastopamo pri podaji prošnje za mednarodno zaščito ali med osebnim razgovorom ter jim nudimo pravno svetovanje. S tem zagotavljamo, da lahko prosilci čim lažje in bolj učinkovito branijo svoje pravice in izpolnjujejo svoje obveznosti v postopku mednarodne zaščite.
Osebam, ki v Sloveniji pridobijo mednarodno zaščito, nudimo brezplačno pravno svetovanje in zastopanje v postopku združevanje družine. Pravica do družinskega in zasebnega življenja je temeljna človekova pravica, zato želimo s svojimi aktivnostmi osebam olajšati tako pridobitev dovoljenja za prebivanje za njihove družinske člane kot tudi njihov prihod in bivanje v Sloveniji.
Od pričetka vojne v Ukrajini na PIC nudimo brezplačno informiranje in pravno svetovanje osebam, ki so bile primorane Ukrajino zapustiti zaradi vojne. V ta namen na občinah in nastanitvenih centrih po Sloveniji organiziramo pravna informiranja in svetovanja. Z osebami organiziramo tudi individualna svetovanja. Namen informiranj je osebe, ki bežijo seznaniti z njihovimi pravicami, obveznostmi in pravnimi možnostmi ter jim nuditi pravno pomoč pri njihovem uresničevanju.