Uspeh nevladnih organizacij pred Ustavnim sodiščem za uveljavitev Aarhuške konvencije
Ustavno sodišče je z odločbo U-I-43/13-19, z dne 9. 10. 2014 ugodilo pobudi za presojo ustavnosti, ki jo je osem nevladnih organizacij s področja varstva okolja in urejanja prostora vložilo februarja 2013 zoper 29. člen Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o prostorskem načrtovanju – ZPNačrt-B (Uradni list RS št. 57/12 in 109/12). Po tem, ko je Ustavno sodišče že 11. 4. 2014 izdalo odločbo o začasnem zadržanju izvajanju navedenega člena, je s končno odločbo ugotovilo, da je navedeni 29. člen v neskladju z Ustavo.
Sporni člen je namreč dopustil splošen in zelo odprt odstop od sicer uveljavljenega sistema načrtovanja posegov v prostor brez strokovne presoje in sodelovanja javnosti, saj je dopustil širitev območja stavbnih zemljišč v občini do 5000 m2 zgolj s sprejemom sklepa občinskega sveta o dopustni manjši širitvi območja stavbnih zemljišč, kar je po mnenju pobudnikov v nasprotju s Konvencijo o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah (Aarhuško konvencijo). Ustavno sodišče je temu pritrdilo.
Pomembno je, da se je Ustavno sodišče izreklo tudi o pravnem interesu vlagateljev, ki so nevladne organizacije s statusom delovanja v javnem interesu in nevladne organizacije s področja urejanja prostora. Sodišče je ugotovilo, da je namen njihovega delovanja varstvo interesov okolja in skladnega prostorskega razvoja, v okvirih katerega si prizadevajo tudi za sodelovanje javnosti v postopkih, v katerih se sprejemajo odločitve o prostorskem razvoju. Tudi pobudniki imajo interes sodelovati v takih postopkih. Izpodbijani 29. člen ureja določanje namenske rabe prostora, ki pomeni temelj za načrtovanje prostorskega razvoja, zato pobudniki izkazujejo pravni interes, kolikor v postopek prostorskega načrtovanje ne ureja sodelovanja javnosti.
Pobudo so vložile naslednje organizacije: Pravno-informacijski center nevladnih organizacij – PIC, Focus, društvo za sonaraven razvoj, Umanotere, Slovenske fundacija za trajnostni razvoj, Slovenski E-forum, Društvo za energetsko ekonomiko in ekologijo, Inštitut za politike prostora – IPoP, Zavod METRO SR, Zavod za prostor savinjske regije, Mariborska kolesarska mreža in Zavod Tovarna. Pripravil pa jo je Pravno-informacijski center nevladnih organizacij – PIC v sodelovanju z Zavodom METRO SR, Zavod za prostor savinjske regije.
Thank you for sharing your experiences with others. You’re really creating a difference.