26. 11. 2024 se bo v Sloveniji zapisal kot pomemben mejnik v boju zoper diskriminacijo. Ustavno sodišče je namreč odločilo, da morajo imeti tudi samske ženske in ženske, ki so istospolno usmerjene, pravico dostopati do oploditve z biomedicinsko pomočjo – v nasprotnem primeru so namreč diskriminirane pri uveljavljanju pravice do svobodnega odločanja o rojstvih otrok, ki je opredeljeno v Ustavi RS.
Ustavno sodišče je ugotovilo, da je zahtevati od ženske, da si najprej poišče partnerja, osnuje zakonsko zvezo ali zunajzakonsko skupnost ter poskuša zanositi po naravni poti, “v očitnem nasprotju z njenim dostojanstvom in zasebnostjo.”
Vprašanje, ki ga je prinesla možnost oploditve z biomedicimsko pomočjo, je, ali dovolimo, da lahko otroka spočne, donosi (in kasneje vzgaja) ženska brez moškega, je v pritrdilnem ločenem mnenju izpostavila ustavna sodnica dr. Katja Šugman Stubbs. Vprašanje ima po njenem “implicitno ideološko podstat” ter se “v luči zgodovine izkaže za tako ironično, da bi bilo lahko komično, če ne bi imelo tragičnih razsežnosti”.
Po prelomni odločitvi Ustavnega sodišča je zdaj na potezi Državni zbor, ki ima za spremembo zakonodaje leto dni časa. Poslanke in poslance zato pozivamo, naj s spreminjanjem zakonodaje ne odlašajo, smo namreč že 20 let v zamudi.
Avtorica naslovne fotografije: Gayatri Malhotra/Unsplash