V povezavi z organizacijo nacionalnega posveta Prilagajanje podnebnim spremembam v sodelovanju z naravo, ki je bil izveden 26. 11.2024, smo še pred posvetom želeli pridobiti mnenje strokovne javnosti o razumevanju vloge narave pri podnebnem prilagajanju. Kratko anketo smo poslali vsem, ki smo jih povabili na posvet, in dobili smo 171 odgovorov.
Glede razumevanja povezanosti podnebne in biodiverzitetne krize in njunega reševanja kar 92 % anketirancev meni, da so podnebne spremembe eden od vzrokov upada biodiverzitete, to pa povratno pospešuje podnebne spremembe in povečuje njihove negativne učinke. 4 % pa menijo, da so podnebne spremembe pomembne, upad biodiverzitete pa ni kritičen, saj se narava prilagaja okoliščinam.
Več o nacionalnem posvetu Prilagajanje podnebnim spremembam v sodelovanju z naravo si preberite TUKAJ.
Glede vloge narave v okviru prilagajanja podnebnim spremembam v Sloveniji so anketiranci lahko izbrali več trditev, največ podpore pa je dobila trditev, da je v mestih treba povečati število dreves in obseg zelenih površin, na drugem mestu pa je potreba po bolj učinkovitem ohranjanju narave in obnovi narave.
Na naravi temelječe rešitve so relativno nov koncept rešitev za naslavljanje podnebne in biodiverzitetne krize, ki si v slovenskem prostoru še utira pot in razumevanje, za katerega se zdi, da ni poenoteno. Kljub temu je 88 % anketirancev pritrdilo opredelitvi IUCN (International Union for Conservation of Nature), 9 % pa na naravi temelječe rešitve vidi kot trajnostne rešitve, ki jih v Sloveniji že dolgo prakticiramo kot sonaravne rešitve povezane z gospodarjenjem z naravnimi viri.
Od nagovorjenih strokovnjakov pa smo želeli pridobiti tudi njihovo stališče o aktualnih problemih varstva narave v povezavi s podnebnim prilagajanjem, ki jih bo treba nasloviti pri obnovi narave. Med predstavljenimi problemi so kot najbolj pereče izpostavili nepovezanost z drugimi sektorji (nezanimanje drugih sektorjev), nezadostno upoštevanje narave pri podnebnih ukrepih, razumevanje varstva narave kot ovira gospodarskega razvoja, nepovezano in neusklajeno delovanje institucij varstva narave.
Podrobnejše rezultate ankete si lahko pogledate TUKAJ.