Kako izboljšati kazenske postopke v Sloveniji in drugih državah EU, da bi v njih zagotovili celostno sodelovanje in zaščito otrok, predvsem otrok z intelektualno ali psihosocialno oviranostjo, ki so žrtve kaznivih dejanj? To je rdeča nit projekta LINK – Linking Information for Adaptive and Accessible Child-Friendly Courts, v katerem poleg PIC – Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja sodeluje še deset organizacij iz različnih držav EU.

Pregled slovenske zakonodaje in pogovori s strokovnjaki, ki delujejo na področju kazenskega pravosodja oz. zaščite otrok, so pokazali, da v Sloveniji že imamo mehanizme, kako zaščititi otroke (z oviranostjo) v postopkih, vendar pa je še kar nekaj prostora za izboljšave. Na podlagi obsežne študije, ki je dostopna TUKAJ, smo med drugim oblikovali deset priporočil:

  1. Krepitev delovanja Hiše za otroke (povečanje števila zaposlenih in širitev delovanja v druge predele države).
  2. Krepitev delovanja Službe za podporo oškodovancem po celotni Sloveniji.
  3. Več usposabljanj strokovnjakov, ki so v stiku z otroki (z oviranostjo).
  4. Uporaba jezika in formatov, ki jih otroci (z oviranostjo) lahko berejo in razumejo.
  5. Ustrezno ugotavljanje potreb otrok (z oviranostjo) in njihovo uresničevanje v praksi.
  6. Izvajanje t. i. pripravljalnih sestankov, ki so v pomoč strokovnjakom v pravosodju in otrokom (z oviranostjo) za zagotavljanje njihove največje koristi v kazenskih postopkih.
  7. Oblikovanje seznama možnih prilagoditev kazenskega postopka, s katerimi so seznanjeni tudi otroci  (z oviranostjo), za zagotavljanje njihove največje koristi.
  8. Spodbujanje uporabe in delovanja instituta Zagovornika otrok pri Varuhu človekovih pravic.
  9. Oblikovanje elektronskega sistema, prek katerega bodo otroci (z oviranostjo) prejemali informacije o primeru, v katerega so vključeni.
  10. Upoštevanje oviranosti otroka v vseh fazah postopka in zbiranja podatkov.

Projekt LINK predstavlja presečišče dveh vsebinskih področij oz. dveh ranljivih skupin, ki jima na PIC namenjamo še posebej veliko pozornosti – to so osebe z oviranostjo in otroci. Projekt LINK se namreč osredotoča na pravice otrok z oviranostjo, ki v sodnih in drugih uradnih postopkih potrebujejo posebno varstvo oz. zaščito.

Projekt, v katerem sodeluje 11 organizacij iz šestih držav EU, ima tri glavne cilje:

1.  Ozaveščanje o kazenskem pravosodju in zaščiti otrok, da se odpravi ovire za sodelovanje, s katerimi se v kazenskem pravosodju srečujejo otroci žrtve z intelektualno in/ali psihosocialno oviranostjo.

2.  Krepitev zmogljivosti strokovnjakov s področja kazenskega pravosodja in zaščite otrok, da se zagotovi ustrezne prilagoditve kazenskega sistema.

3.  Izboljšanje sodelovanja med civilno družbo, sistema za zaščito otrok in strokovnjaki kazenskega pravosodja za zagotavljanje podpore in zaščite otrok (z oviranostjo).

Več o projektu si preberite TUKAJ (povezava na projektno stran).

***

Naslova ilustracija: Zavod RISA

***

LINK – Linking Information for Adaptive and Accessible Child-Friendly Courts (CERV-2022-DAPHNE), št. 101097047.

Projekt sofinancira EU. Ne glede na to pa izražena stališča in mnenja avtorjev_ic po nujnosti ne odražajo stališč in mnenj EU ali Evropske komisije. Zanje ne odgovarja niti EU niti organ, ki je dodelil sredstva.

sofinancira EU