Zgodbe, ki jih v naše dnevne in druge sobe prinašajo filmi različnih žanrov, nam pomagajo razumeti delček družbe, v kateri živimo. Ko opazujemo, kaj se dogaja akterjem_kam, postavljenim v različne življenjske situacije in okolja, dobimo priložnost, da razumemo njihove poglede na situacije, celo stiske. Z njimi se lahko poistovetimo ali pa njihova stališča zavrnemo, saj so diametralno nasprotna našim. Ne glede na to, kaj ob ogledu filma občutimo, smo na PIC – Pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja prepričani, da je filmska umetnost lahko odlično orodje za boljše razumevanje prava.  

Filmi so namreč sposobni posredovati zapletene ideje z umetniškim prikazom pravnih vprašanj, sodnih zapletov in etičnih dilem. Pomagajo nam torej razumeti.

Zato v redne aktivnosti PIC vnašamo osvežitev, ki smo je zelo veseli: t. i. pravno-filmski klub, Abonma za prav(n)e strokovnjake. Na rednih pravno-filmskih srečanjih bomo na zagonetna pravna vprašanja pogledali skozi filmsko platno, projekcijam filmov pa bo sledil pogovor s strokovnjaki_njami, v sklopu katerega se bomo podrobneje pogovorili o (pravnih) problematikah, ki jih film obravnava. Skupaj bomo tako stopili korak naprej in prek konstruktivnega pogovora vsebino filma umestili tudi v slovenski prostor ter preizprašali sistem, ki ga trenutno vzpostavljajo slovenski, evropski in mednarodni pravni red. 

Prvič se bomo na presečišču filma in prava srečali 21. februarja, ko si bomo s skupino študentov_k ogledali film Anatomija padca (Anatomie d’une chute) francoske režiserke Justine Triet ter se o njem pogovorili. 

PIC deluje na različnih področjih – varstvo ranljivih skupin in okolja, azil in migracije –, delujemo pa tudi na področju kulture. Verjamemo, da je umetnost medij, ki osmišlja in nam pomaga razumeti družbo oz. svet, v katerem živimo.

Pri vzpostavitvi pravno-filmskega kluba se zgledujemo po dobrih praksah iz tujine. Podoben abonma so vzpostavili v Franciji in ZDA. Doktorski študenti pravne fakultete Science Po so leta 2018 v Parizu pričeli s pravno-filmskim klubom Eating Popcorn Like a Lawyer. V času epidemije je klub svoje delovanje preselil na splet in se razširil še na ameriško Univerzo McGill. Namen kluba je bil ustvariti neformalen prostor za diskusijo študentov_k in pravnih strokovnjakov_inj o pravnih tematikah in vprašanjih.

***

Avtor naslovne fotografije: Domen Pal (arhiv: Kinodvor)