Ker se Slovenija v mednarodni skupnosti predstavlja kot zagovornica boja proti nekaznovanosti za kazniva dejanja ter spoštovanja mednarodnega prava in človekovih pravic, bo odločitev o (ne)preklicu vabila nekdanji izraelski ministrici Cipi Livni oz. začetku preiskave zoper njo pokazala, ali Slovenija uresničuje to, za kar se sicer v mednarodnem prostoru zavzema tudi kot nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov (in kar je, spomnimo, napovedovala v procesu kandidature za to članstvo).

Cipi Livni, ki je kot govorka povabljena, da nastopi na Blejskem strateškem forumu čez nekaj dni, je službovala kot podpredsednica vlade in zunanja ministrica Izraela decembra 2008 in januarja 2009, ko je Izrael izvajal napade na Gazo v sklopu operacije Cast Lead. Izraelska vojska je v dvaindvajsetih dneh, kolikor so napadi Cast Leada trajali, ubila vsaj 1.166 prebivalk in prebivalcev Gaze ter uničila domove več kot 100.000 ljudi. Posebna preiskovalna skupina Združenih narodov, ki je preiskovala dogodke v času operacije, je ugotovila, da je med 27. decembrom 2008 in 18. januarjem 2009 Izrael izvajal hujše kršitve mednarodnih človekovih pravic in humanitarnega prava ter vojna hudodelstva in morda celo hudodelstva proti človečnosti. Po navedbah tujih medijev, kot je Guardian, pa je Livni “ponosna na vse svoje odločitve v povezavi z operacijo Cast Lead”.

Kako visoko na lestvici prioritet je nekaznovanost za najhujša hudodelstva za Slovenijo, kaže tudi to, da je Slovenija ena od pobudnic ljubljansko-haaške konvencije (MLA), prelomne mednarodne pogodbe, ki bo pomagala zagotoviti pravico žrtvam genocida, zločinov zoper človečnost in vojnih hudodelstev. Namen konvencije je namreč krepitev mednarodnega sodelovanja na področju  boja proti nekaznovanosti storilcev kaznivih dejanj. Vprašanje, ki se poraja ob napovedanem prihodu Cipi Livni, je torej, ali bo Slovenija sledila svojim zavezam in uporabila zakonita pravna sredstva, ki jih predvidevata mednarodno in nacionalno pravo? Spomnimo: v sredo smo nevladne organizacije Državno tožilstvo RS in Policijo pozvale, naj se zoper Cipi Livni uvede kazenski postopek zaradi vojnih hudodelstev. Naš poziv si preberite TUKAJ.

Zagotavljanje pravičnosti je ključen korak za odpravo nekaznovanosti ter ponovno vzpostavitev spoštovanja mednarodnega prava in zagotavljanja reda, ki temelji na spoštovanju človekovih pravic kot zadnjega branika za zaustavitev spirale nasilja in tveganj, ki ga vidimo v Gazi. S pravnimi instrumenti, ki so na voljo, imamo skupno dolžnost ukrepanja proti temu in dolžnost zagotoviti, da grozodejstva ne ostanejo nekaznovana ter da se preprečijo nova.

Menimo, da je dialog o Gazi na Blejskem strateškem forumu gotovo mogoč tudi brez predstavnikov_ic Izraela, ki jih poročila Združenih narodov povezujejo z najhujšimi kaznivimi dejanji.

***

Avtor naslovne fotografije: Emad El Byed/Unsplash