Človekove pravice in svoboščine za vse ženske in deklice, odprava vseh oblik diskriminacije žensk in deklic ter nasilja nad njimi, krepitev spolnega in reproduktivnega zdravja,… Vsemu naštetemu in številnim drugim ukrepom, zbranim v odmevni Pekinški deklaraciji, je leta 1995 prikimalo 189 držav, med njimi tudi Slovenija.

Pa poglejmo, kje smo tri desetletja pozneje.

  • 140 žensk ali deklet v povprečju vsak dan ubije intimni partner ali družinski član.
  • Tveganje, da bodo ženske in deklice na neki točki svojega življenja živele v revščini, je večje kot pri moških in dečkih.
  • Ženske v povprečju še vedno zaslužijo za petino manj ter bodo bolj verjetno opravljale prekarna in neplačana dela.
  • Degradacija okolja in podnebja bolj negativno vpliva na ženske in deklice, ogroža njihovo življenje in zdravje, jih še dodatno potiska v revščino, otežuje njihov dostop do hrane.
  • Pravice do spolnega in reproduktivnega zdravja so marsikje na udaru.

In še bi lahko naštevali. Ugotovitve UN Women so skrb vzbujajoče – sploh v luči nazadovanj, kot se na področju reproduktivnih pravic dogajajo v ZDA pod predsednikom Donaldom Trumpom in jih budno spremljamo tudi pri nas.

Na današnji dan žensk zato poudarimo, kako pomembno je, da oblasti sprejemajo feministične politike in ukrepe, ki gradijo drugačno družbo, bolj enakopravno, pravičnejšo, boljšo. Kajti, kot je poudarila bell hooks, “feminizem je za vsakogar”.

***

Avtor naslovne fotografije: Markus Spiske/Unsplash