Ni una menos, vivas nos queremos je slogan, ki govori o tem, kako ne sme usahniti niti eno življenje ženske več, kako si želimo ostati žive, živeti. Slogan so leta 2015 množično uporabile protestnice v Argentini, z njim so opozarjale na brutalnost patriarhata, zaradi katerega ženske umirajo.
Tragična resnica je, da ženske še vedno umirajo nasilne smrti le zato, ker so ženske. So žrtve femicida, ki ga – ne zatiskajmo si oči – omogoča družba, v kateri živimo.
Da se to dogaja, da živimo v taki družbi #NiIzgovora. Tako pravi geslo letošnjega 25. novembra, dne boja zoper nasilje nad ženskami. In prav ima.
#NiIzgovora, da je po podatkih Združenih narodov vsak dan ubitih več kot 130 žensk. Največ ženskih življenj na silo vzamejo njihovi partnerji ali družinski člani.
#NiIzgovora, da femicide beležimo tudi v Sloveniji, vsako leto sedem ali celo več.
#NiIzgovoa, da je vsaka četrta mladostnica zlorabljena s strani partnerja.
#NiIzgovora, da je pri ženskah z oviranostjo večja verjetnost, da bodo žrtve nasilja.
#NiIzgovora, da so zaradi posledic podnebnih sprememb in okoljske degradacije ženske bolj na udaru – kar 80 odstotkov ljudi, ki so domove zapustili zaradi podnebnih sprememb, je namreč ženskega spola.
#NiIzgovora, da so ženske še vedno žrtve trgovine z ljudmi in #Niizgovora, da so ponekod po svetu deklice še vedno prisiljene v prezgodnji zakon, da pohabljajo njihove spolne organe.
#NiIzgovora, da ženske po svetu še vedno umirajo, saj nimajo dostopa do varne umetne prekinitve nosečnosti.
Svoj del v boju proti vsem oblikam nasilja nad ženskami morajo aktivno prispevati tudi države. Z ukrepi na različnih področjih življenja – od kazenskega pravosodja, do šolstva in zdravstva – je treba zagotoviti, da smo v družbi vsi varni in enakovredni. Že pogled do ZDA, kaj šele Afganistana, nam namreč jasno kaže, kako hitro se lahko življenja na tisoče žensk malodane čez noč spremenijo na slabše.
In (tudi) za to – #NiIzgovora.